Wielowymiarowość globalizacji

Status ontyczny czyli czym jest globalizacja

– Globalizacja jest procesem;

– Nie jest to proces planowany i sterowany, lecz przebiegający żywiołowo, w rezultacie nieskoordynowanych interakcji między różnymi podmiotami;

– Nie jest to więc projekt, lecz stawanie się ku; (prace Staniszkis)

– Procesowi temu nie towarzyszy wizja stanu docelowego (do czego zmierza) lecz jest on postrzegany poprzez jego objawy i skutki – nieprzewidywalne, często niezamierzone, niejednokrotnie niepożądane.

Globalizacja wg Baumana

Pojęcie globalizacji, na co zwraca uwagę m.in. Zygmunt Bauman, w takiej formie, w jakiej ukształtował je współczesny dyskurs, używa się bodaj przede wszystkim do mówienia o globalnych skutkach, zwykle niezamierzonych, ubocznych, nieprzewidzianych, a nie o globalnych inicjatywach i przedsięwzięciach.

Globalizacja to to, co się dzieje z nami wszystkimi. Pojęcie to odnosi się do anonimowych sił.

Czy zatem globalizacja prowadzi do chaosu i anarchii, czy też w jej wyniku wyłania się nowy ład, nowy system globalny, czy może raczej struktura sieciowa?

Wymiary globalizacji

Globalizacja nie jest bytem wirtualnym (choć częściowo zachodzi w świecie wirtualnym), zawieszonym w próżni.

Jako proces, globalizacja przebiega w określonych wymiarach – w czasie i przestrzeni.

Jednocześnie globalizacja zasadniczo zmienia:

– samą naturę czasu i przestrzeni w sensie antropologicznym

– ich społeczne funkcje a także

– sposób postrzegania tych wymiarów.

Globalizacja a przestrzeń

Odległość czy też to co nazywamy odległością jest nie tyle obiektywną charakterystyką natury fizycznej, lecz konstruktem społecznym.

Jej długość zmienia się w zależności od prędkości, z jaką możemy ją pokonać lub, w sensie ekonomicznym, w zależności od kosztów, związanych z pokonaniem tej odległości.

Czasoprzestrzeń a komunikacja

•       Zasadniczy wpływ na wymiary czasu i przestrzeni oraz na postrzeganie tych wymiarów odegrało przesyłanie informacji czyli sposoby komunikacji.

– Komunikacja nie wymaga fizycznego poruszania się ludzi ani przedmiotów. Informacja jest przekazywana niezależnie od jej materialnych nośników.

– Internet oznacza faktyczny kres czynności przesyłania informacji jako procesu zachodzącego w czasie i polegającego na pokonywaniu odległości. Dane są nie tyle przesyłane co stają się dostępne w momencie ich powstania czy wygenerowania – teoretycznie i praktycznie w tej samej chwili na całej planecie.

Cyberprzestrzeń

Miejsce nowoczesnej, konstruowanej, a więc sztucznej, jak powiada Bauman, przestrzeni, której tkanką był beton i stal a sieć torów kolejowych i autostrad – systemem krwionośnym, zajmuje cyberprzestrzeń – globalna sieć informatyczna.

„Globalna wioska” McLuhana – świat jako sieć połączeń komunikacyjnych i telekomunikacyjnych

Jednakże proces globalizacji nie ogranicza się do cyberprzestrzeni, przebiega on także w przestrzeni fizycznej oraz przestrzeni rozumianej metaforycznie.

Areny globalizacji

Wg koncepcji  Immanuela Wallersteina (pierwotnie odnosiła się ona do sfery gospodarczej) świat można podzielić na trzy poziomy:

– Państwa tworzące centrum (rdzeń) procesów globalizacyjnych

– Państwa tworzące peryferia oraz

– Pomiędzy nimi państwa stanowiące „półperyferia

„Globalna arena jest rezultatem skończonego zespołu dynamicznych własności, łącznie z formowaniem się struktur na osi centrum peryferie, ich ekspansją, kontrakcją, fragmentacją oraz odtwarzaniem się poprzez cykle zmiennych układów hegemonii i podporządkowania” (J. Friedman, cyt. Za EW-L).

Reklamy

Informacje o prace2012

piszemy dobre prace
Ten wpis został opublikowany w kategorii prace licencjackie i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s